A gluténérzékenység egy autoimmun betegség. A vékonybél krónikus felszívódási zavaraival jár, melyet bizonyos gabonafélékben található fehérje, a glutén vált ki. Ezt az anyagot a gluténérzékeny emberek szervezete képtelen feldolgozni, így a szervezetük ellenanyagot termel, ami elindítja az autoimmun folyamatot. A gluténérzékenység nem gyógyítható, megelőzni és megállítani sem lehet. Kezelése lehetséges, melynek egyetlen módja az egész életen át tartó, gluténmentes diéta.
Mi is az a glutén?
A glutén két fehérje (gliadin és glutenin) keveréke, mely a gabonafélékben található, illetve minden olyan élelmiszerben, ami glutént tartalmazó gabonaféléből készült. A glutént tartalmazó gabonafélék közt megtalálható például a búza, a rozs, az árpa, a tönkölybúza és a zab is, kivéve amelyik gluténmentes minősítést kapott. A glutén gliadin tartalma a kiváltó oka a gluténérzékenység betegségnek (cöliákia).
A gluténérzékenység oka
A gluténérzékenység egy öröklődő betegség, így ha a családban korábban már volt cöliákiás beteg, akkor nagy a valószínűsége, hogy a többi családtagnál is megjelenik a betegség. A cöliákiára hajlamos személyek között nem mindenkinél alakul ki a betegség, csak egy részénél, ám még nem tisztázott, hogy miért és melyik életszakaszban. A cöliákia gyakran más autoimmun betegségekkel társul, mint például a pajzsmirigy problémák vagy az egyes típusú cukorbetegség.
A gluténérzékenység tünetei
A gluténérzékenységnek több fajtája ismert, ám a tünetek hasonlóak, akár cöliákiáról, akár búzaallergiáról, akár a nem-cöliákiás gluténérzékenységről van szó. A betegség során a vékonybél nyálkahártyájának súlyos sorvadása alakul ki. A tápanyagok nagy része a vékonybélben szívódik fel a bélbolyhokon keresztül, azonban gluténérzékenység esetén ez a felszívódás nem történik meg, így az elfogyasztott táplálék nem tud hasznosulni a szervezetben, felszívódási zavar alakul ki.
A betegség általános tünetei:
- hosszabb ideig tartó hasmenés, haspuffadás
- hasi fájdalmak
- étvágytalanság, súlycsökkenés
- zsírfényű széklet
- tejcukor érzékenység
- visszatérő afták a szájban
- fogzománc és fogromlás
A vitaminok és ásványi anyagok nem megfelelő felszívódása által egyéb tünetek is jelentkezhetnek:
- vérszegénység
- fáradékonyság és fejfájás
- izomfájdalom, izomgyengeség
- súlyproblémák
- csontritkulás
- pikkelysömör
- menstruációs zavarok
A gluténérzékenység csoportosítása
Sokan összekeverik, összemossák a gluténérzékenység különböző fajtáit, ami érthető, hiszen az egyes típusok közt nincs sok különbség. Mindegyikre igaz, hogy aki gluténérzékeny, nem tudja megemészteni a glutént, azonban van néhány eltérés a lisztérzékenység (cöliákia), a búzaallergia és a nem-cöliákiás gluténérzékenység között.
- Lisztérzékenység: A lisztérzékenységnek genetikai háttere van. A szervezet elpusztítja a saját glutén megemésztésére képes vékonybél sejtjeit, mert úgy érzékeli, hogy ez egy idegen sejt. Ez az autoimmun folyamat.
- Búzaallergia: Mivel ez egy allergia, a szervezet a glutén ellen ellenanyagot termel. Ez kialakulhat, de genetikai háttere is lehet.
- Nem-cöliákiás gluténérzékenység: Ezt a típust nehéz diagnosztizálni, hiszen semmilyen kóros elváltozás nem mutatható ki a betegeknél. Először sokáig nem is hitték el, hogy létezhet ilyen betegség, így lisztérzékenységnek tulajdonították. Ma már tisztában vagyunk vele, hogy nem minden gluténérzékeny lisztérzékeny, viszont minden lisztérzékeny gluténérzékeny.
A gluténérzékenység vizsgálata
A betegség gyanúja esetén különféle vizsgálatok jöhetnek szóba. Létezik genetikai vizsgálat, ami a betegségre való hajlamot mutatja meg. Ha a problémában érintett személy nem tart gluténmentes diétát, akkor először vérvizsgálatot kell végezni, melynek segítségével a gluténérzékenységre jellemző antitestek mutathatók ki.
Pozitív laboreredmény esetén javasolt lehet a vékonybél nyálkahártyájának szövettani vizsgálata, mellyel boholyatrófia (sorvadás), illetve a nyálkahártyában emelkedett nyiroksejtszám vizsgálható.
Búzaallergia esetén laboratóriumi vértesztet végeznek, valamint szakorvosi diagnózis felállítása is szükséges.
Ha a cöliákia és a búzaallergia is kizárható, érdemes nem-cöliákiás gluténérzékenységre gyanakodni.
A gluténérzékenység bármely életkorban kialakulhat, és mivel öröklődő betegségről van szó, érdemes család minden tagján szűrést végezni. Orvosi konzultáció és különböző vizsgálatok előtt nem ajánlott önállóan diétába kezdeni, hiszen a tünetek hátterében egyéb kórkép is állhat. Gyakran hasonló tünetekkel jár a Crohn betegség, az ételallergia vagy a tejcukor érzékenység is, melyek mind eltérő diétát és terápiát igényelnek. Az öndiagnosztika nem csak a téves kezeléshez vezethet, hanem a glutén kizárásával annyira csökkenhet a szervezetben az ellenanyag, hogy később a vizsgálatokkal nem mutatható ki az esetleges érzékenység.