Minden kerttulajdonos számára fontos, hogy szép és egyenletes pázsitot tudjon kialakítani kertjében. A gyep azon felül, hogy esztétikai jelentőséggel bír, az egészségre is pozitív hatással van, hiszen a füves területek többek közt a levegő szennyeződéseit is kiszűrik, nagy hőségben pedig hozzájárulnak a hőérzet csökkentéséhez is.
Mi is az a gyepszőnyeg?
A gyepszőnyeg egy általában másfél évig fűiskolában nevelt sűrű gyep, mely teljesen gyommentes. A gyepszőnyegeket szakszerűen gondozzák, nagy figyelmet szentelnek a gyomirtásra, valamint a tápanyag-utánpótlásra egyaránt.
A gyepszőnyeg telepítés menete
A gyepszőnyeg telepítését érdemes szakemberre bízni, de kellő ügyességgel, odafigyeléssel és persze fizikai erővel akár magunk is elvégezhetjük a feladatot.
• Elsődlegesen a korábbi gyep eltávolítását kell elvégezni, melynek során ásóval vízszintesen felvágjuk a meglévő gyepet, eltávolítjuk azt.
• Ezt követően a területet, ahova a gyepszőnyeget kívánjuk leteríteni, kezelni kell gyomirtóval, mely után kb. egy hétig nem végzünk rajta több munkát, így a gyomirtó teljesen ki tudja fejteni hatását.
• Ezután eltávolítjuk a talaj felső rétegét, illetve az elpusztult növényi maradványokat.
• Majd a talaj feljavítása következik, melynek során a talaj felső 5-10 cm-es rétegét lecseréljük kerti talajra. Ez ugyan nem minden esetben szükséges, de nagyon hasznos lépés. Az alapvető talajtípusok a homok, az agyag, a mész, a vályog, illetve a tőzeg.
• Előkészítjük a talajfelszínt, hogy a gyepszőnyeg a megfelelő magasságba kerüljön. Ezt többszöri gereblyézéssel és hengereléssel érhető el. Oda kell figyelnünk arra, hogy kisebb gödrök se maradjanak a talajban, hiszen a gyepszőnyeg gyökerei befülledhetnek, ha nem érintkeznek közvetlenül a talajjal.
• Végül leterítjük a gyepszőnyeget. Érdemes a járda vagy terasz szélén kezdeni, mely egyenes támpontot biztosít a további munkához. A gyepszőnyeg sávokat szorosan egymás mellé illesztjük, először érdemes a téglalap alakú területeken kezdeni. A tekercseket szállítsuk talicskával, a frissen gereblyézett talajt pedig zsaludeszkával óvhatjuk, így nem tapossuk le azt.
Mire figyeljünk oda a gyepszőnyeg telepítése után?
Fontos teendő a hengerezés, melynek során elősegítjük a gyepszőnyeg gyökereinek minél előbbi megkapaszkodását a talajba. A frissen telepített gyepszőnyeget négyzetméterenként kb. 20 liter vízzel kell öntözni. A begyökerezésig nedvesen kell tartani a területet, nem szabad kiszáradnia. Az átgyökerezés 2-3 hét után válik teljessé. A leterített gyepet a telepítés után egy héttel szabad lenyírni, 5 cm-es vágómagassággal, három vagy négy nappal később pedig 4 cm-re.
Melyek a gyepszőnyeg előnyei?
A magvetéshez képest a gyepszőnyeg telepítés jóval kisebb kockázattal jár minőségét és élettartamát tekintve egyaránt. A magvetések csak több hónap elteltével vehetők használatba, a lejtős területeken pedig a víz is lemoshatja, míg gyepszőnyeggel akár meredek területeket is könnyedén füvesíthetünk. Továbbá a minőségi gyepszőnyeg teljesen gyommentes, s a későbbiekben is ritkán, nehezen gyomosodik. Nagy felületeken nehezen kopik ki, hamar megköti a talajt és a port, nem igényel felülvetést, csak árnyékos kertek esetén. A gyepszőnyeg nem garancia arra, hogy az árnyékos területekhez soha nem kell hozzányúlni, hiszen hazánkban árnyéktűrő gyepszőnyeget sajnos nem lehet kapni. Ezért amikor szükséges, érdemes a gyepszellőztetés során a felülvetéseket árnyéktűrő fűmaggal megcsinálni.
Mikor érdemes telepíteni a gyepszőnyeget?
Gyakorlatilag bármikor, bármelyik évszakban telepíthető, abban az esetben, ha az időjárási viszonyok lehetővé teszik a talajmunkát, illetve, ha a hőmérséklet nyáron nem haladja meg a 28°C-t. A tél 5°C alatt nem alkalmas a gyepszőnyeg telepítésre, ilyenkor az átlagos 2 hét helyett akár 2 hónapra is elhúzódhat a legyökerezési idő. A tavasz ideális időszak a gyepszőnyeg terítésre, csapadékmentes napokon azonban kellő figyelmet kell fordítanunk az öntözésre. Nyáron fokozottan kell ügyelni a fű nedvesen tartására, a legjobb, ha ilyenkor egy automata öntözőrendszert alkalmazunk. Az ősz pedig talán a legmegfelelőbb évszak a füvesítéshez, hiszen a hűvösebb és csapadékosabb időszakban fejlődik a legjobban a gyepszőnyeg gyökérzete. Ilyenkor a legkisebb a telepítési kockázat.
Összességében a gyepszőnyegezés kedvező ár-érték arányt kínál. Bár a vetett fűnél jóval költségesebb, megfelelő szaktudással telepített gyepszőnyeg esetén rövid időn belül egy valóban minőségi és gyommentes pázsit felületet kaphatunk.